Poniżej odpowiedzi na kilka powszechnych pytań związanych z zarabianiem na promocjach bankowych.

Czym są promocje bankowe?

Są to akcje, w ramach których banki premiują klientów, dając im bonusy pieniężne lub rzeczowe w zamian za otwarcie objętego promocją produktu.

Czemu banki w ogóle płacą za otwarcie konta bankowego czy założenie lokaty?

Banki walczą o nowych klientów. Premia za założenie konta w banku albo zdeponowanie środków na lokacie ma być wabikiem, który przyciągnie człowieka do konkretnego banku. A jak wiadomo, klientowi można później spróbować sprzedać inne produkty – np. kredyt, plan inwestycyjny, ubezpieczenie itd. Czyli premia jest dla banku inwestycją. Owszem, bank przeznaczy – powiedzmy – kilkadziesiąt tysięcy złotych na premie, ale z pozyskanych klientów jakiś procent zdecyduje się na taki dodatkowy produkt, co ma dać zysk przekraczający te kilkadziesiąt tysięcy. Zgodne z zasadą, że nie ma nic za darmo – w zamian za premię dajemy bankowi możliwość nakłaniania nas do kredytów itd. – przynajmniej przez czas potrzebny na spełnienie warunków promocji.

Jak wziąć udział w promocji bankowej?

To zależy od sposobu jej przeprowadzenia. Najczęściej schemat wygląda tak:
wchodzisz na stronę promocji > rejestrujesz się u organizatora > składasz wniosek o dany produkt w banku > podpisujesz umowę > spełniasz warunki określone w regulaminie > otrzymujesz premię > decydujesz, o dalszym korzystaniu lub rezygnacji z danego konta lub lokaty.

Podstawą do wypłaty premii jest zawsze spełnienie warunków – czyli wykonanie dokładnie tych akcji, jakich oczekuje bank. Przykładowe operacje to:
– wykonanie płatności kartą na określoną kwotę;
– wykonanie określonej ilości płatności kartą;
– utrzymanie środków na lokacie przez określony czas;
– wpłacanie co miesiąc określonej kwoty na konto.

Warunki są różne, niektóre łatwo wypełnić, inne trudniej. Ważne jest, żeby przeczytać regulamin promocji, przejrzeć Tabelę Opłat i Prowizji oraz wzór umowy i dopiero decydować się na założenie konkretnego produktu. Zacne Promo opisuje najważniejsze zasady otrzymania premii i informuje o ewentualnych opłatach, ale każdą decyzję podejmujesz indywidualnie i musisz dokładnie wiedzieć, co podpisujesz.

Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Standardowy, jednorazowy bonus wynosi z reguły w zakresie 50-100zł. Ale są promocje, w których premia sięga kilkuset złotych – np. założenie konta w mBanku pozwalało na bonus 500zł, a aktywne korzystanie z konta firmowego w Idea Bank nawet 741 zł rocznie. Biorąc pod uwagę, że można skorzystać z wielu różnych promocji, pieniądze zarobione w ten sposób w ciągu roku mogą sięgnąć kwot czterocyfrowych.

Kto jest organizatorem promocji?

Organizator zawsze jest wskazany w regulaminie promocji, a może nim być bank lub zewnętrzna firma, której bank powierzył przeprowadzenie akcji promocyjnej. Nawet częściej są to zewnętrzne podmioty, które zajmują się marketingiem i bieżącą obsługą danej akcji – właśnie dlatego biorąc udział w promocji najpierw trzeba zarejestrować się u organizatora a dopiero można złożyć wniosek na stronie banku.

Czy do udziału w promocji konieczna jest wizyta w oddziale?

W 90% nie. Wnioski składa się online, umowa jest zawierana na odległość – za pomocą przelewu z innego banku lub za pośrednictwem kuriera. W ten sposób banki odciążają oddziały.

Kiedy warto zmienić podstawowe konto bankowe?

Najprościej powiedzieć: kiedy korzystanie z niego przestaje się opłacać. Np. jeśli bank wprowadza Ci opłaty albo w inny sposób uprzykrza korzystanie z rachunku – pomyśl o jego zmianie na inny. Rynek bankowy jest konkurencyjny i wciąż można znaleźć <a>opcje darmowych kont</a>. A nawet jeśli rachunek ma być z jakichś przyczyn płatny, to niech przynajmniej gwarantuje pakiet usług, z których naprawdę będziesz korzystać.

Ile można mieć kont bankowych?

Nie ma limitu. Przez pewien czas miałem jednocześnie relację z 6 bankami, ale może być ich więcej.

Czy warto zakładać konto tylko po to, żeby dostać bonus i potem je zamknąć?

Tak robią tzw. „wyjadacze wisienek”. Niektórzy co chwila otwierają jakieś konto i od razu po spełnieniu warunków je zamykają, aby za jakiś czas mieć znowu okazję skorzystania z preferencyjnych warunków dla nowych klientów danego banku. Okres karencji jest różny – od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. To jeden sposób. Drugi jest taki, żeby otwierać tylko te produkty, które mogą się przydać. Czyli np. planuję zmianę konta, więc korzystam z promocji, która „osłodzi” mi zmianę banku.

Oba podejścia są w porządku względem regulaminów bankowych, ponieważ do otrzymania premii musisz i tak spełnić określone warunki.

Według mnie, warto zakładać niektóre promocyjne konta chociażby po to, żeby poznać dany bank i jego standardy obsługi. Okres wypełniania warunków promocji, jeszcze przed wypłatą premii, z reguły wystarcza, żeby zorientować się, czy dany rachunek bankowy warto zostawić na dłużej. Premia się przyda, a po jej wypłacie decydujesz co dalej – umowę z bankiem możesz wypowiedzieć w każdej chwili.

Jak zacząłem zarabiać na promocjach bankowych?

Na jednym z czytanych przeze mnie blogów znalazłem informację o takiej możliwości. Skorzystałem z promocji, zgarnąłem bonus… i spodobało mi się. Potem zacząłem szukać kolejnych ciekawych akcji, traktując zarabianie na bankach jako sposób na zwiększenie wpływów. A skoro i tak szukałem promocyjnych kont i lokat, mówiłem o nich rodzinie i znajomym, żeby oni też mogli otrzymać premie. W efekcie powstało Zacne Promo, które ułatwia dostęp innych osób do znajdowanych przeze mnie informacji.